929705-06-32-I is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Mill-Max Manufacturing Corp.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Mill-Max Manufacturing Corp.
In Stock: 0
Datasheet
Samtec Inc.
In Stock: 8
Connector Header Through Hole 32 position 0.100" (2.54mm)
929705-06-32-I
DigiKey Part Number
3M156856-32-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929705-06-32-I
Description
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.710" (18.03mm)
Series
Overall Contact Length
1.128" (28.65mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A