929705-01-10-I is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 2.325
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 886
Datasheet
Samtec Inc.
In Stock: 15
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
929705-01-10-I
DigiKey Part Number
3M156854-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929705-01-10-I
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Overall Contact Length
0.528" (13.42mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A