929705-01-10-EU is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 2.325
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 15
Datasheet
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
929705-01-10-EU
DigiKey Part Number
3M156851-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929705-01-10-EU
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Overall Contact Length
0.528" (13.42mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
1
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
2.5A