929700-08-17-RK
DigiKey Part Number
3M156853-17-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929700-08-17-RK
Description
CONN HEADER VERT 17POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 17 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.310" (7.87mm)
Series
Overall Contact Length
0.728" (18.49mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A