929648-01-14-EU
DigiKey Part Number
3M156538-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929648-01-14-EU
Description
CONN HEADER R/A 14POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 14 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929648-01-14-EU Models
Category
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Insulation Height
0.115" (2.92mm)
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A