929550-01-25-I
DigiKey Part Number
929550-01-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929550-01-25-I
Description
CONN HEADER R/A 25POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 25 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.295" (7.49mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post
Gold
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Mounting Type
Contact Finish Thickness - Post
10.0µin (0.25µm)
Termination
Solder
Base Product Number
Fastening Type
Push-Pull
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
In-Stock: 27
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 324
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 2684
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM