81100-660C04 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
3M
In Stock: 0
Datasheet
Image for 81100-660C04 is not available
81100-660C04
DigiKey Part Number
81100-660C04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
81100-660C04
Description
CONN HEADER SMD 100POS 1.27MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 100 position 0.050" (1.27mm)
Category
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks, Long
Mfr
Contact Length - Mating
0.140" (3.56mm)
Series
Insulation Height
0.405" (10.29mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin-Lead
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Features
Board Lock
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
0.75A