81100-560203-RB
DigiKey Part Number
19-81100-560203-RB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
81100-560203-RB
Description
CONN HEADER R/A 100P 1.27MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 100 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
81100-560203-RB Models
Category
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks, Long
Mfr
Contact Length - Mating
0.140" (3.56mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.310" (7.87mm)
Part Status
Obsolete
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Features
Board Guide
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
0.75A