1700P-1.5X66FT
1700P-1.5X66FT
1700P-1.5X66FT
DigiKey Part Number
19-1700P-1.5X66FT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1700P-1.5X66FT
Description
TAPE ELECTRIC BK 1 1/2" DIAX22YD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Electrical - Printed Tape Acrylic Adhesive Black 1.50" (38.10mm) 1 1/2" dia X 66' (20.1m) 22 yds
Category
Thickness
0.0070" (7.0 mils, 0.178mm)
Manufacturer
3M
Width
1.50" (38.10mm) 1 1/2" dia
Series
Length
66' (20.1m) 22 yds
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Usage
General Purpose
Tape Type
Electrical - Printed
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Acrylic
Shelf Life
60 Months
Backing, Carrier
PVC (Poly Vinyl Chloride)
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)