UCT-30-2-10
DigiKey Part Number
1067-UCT-30-2-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCT-30-2-10
Description
TAPE DBL SIDED CLR 2"X10YDS
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Double Coated, Double Sided Tape Acrylic Adhesive Clear 2.00" (50.80mm) X 30' (9.1m) 10 yds
Category
Thickness - Adhesive
0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Manufacturer
3M (TC)
Thickness - Backing, Carrier
0.0002" (0.2 mils, 0.005mm)
Series
Width
2.00" (50.80mm)
Packaging
Bulk
Length
30' (9.1m) 10 yds
Part Status
Active
Color
Clear
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Usage
Laminating
Adhesive
Acrylic
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Backing, Carrier
Polyethylene-Terephthalate (PET)
Shelf Life
12 Months
Thickness
0.0012" (1.2 mils, 0.030mm)
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)