F9460PC-0.75-4(100)
DigiKey Part Number
1067-F9460PC-0.75-4(100)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F9460PC-0.75-4(100)
Description
TAPE ADHSV TRNSFR CLR 3/4"X4"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Adhesive Transfer Tape Acrylic, 100MP Adhesive Clear 0.75" (19.05mm) 3/4" X 4.00" (101.60mm)
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0040" (4.0 mils, 0.102mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
0.75" (19.05mm) 3/4"
Series
Length
4.00" (101.60mm)
Packaging
Bulk
Color
Clear
Part Status
Active
Usage
Attachment, High Temperature Applications
Tape Type
Adhesive Transfer
Temperature Range
300°F (149°C)
Adhesive
Acrylic, 100MP
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Backing, Carrier
Polycoated Kraft Liner
Shelf Life
24 Months
Thickness
0.0060" (6.0 mils, 0.152mm)
Storage/Refrigeration Temperature
60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)
Thickness - Adhesive
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)