Image for F9460PC-0.375-60 is not available
F9460PC-0.375-60
DigiKey Part Number
1067-F9460PC-0.375-60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F9460PC-0.375-60
Description
TAPE ADHSV TRNSFR CLR 3/8"X60YDS
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Adhesive Transfer Tape Acrylic, 100MP Adhesive Clear 0.38" (9.65mm) 3/8" X 180' (55.0m) 60 yds
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0040" (4.0 mils, 0.102mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
0.38" (9.65mm) 3/8"
Series
Length
180' (55.0m) 60 yds
Packaging
Bulk
Color
Clear
Part Status
Active
Temperature Range
300°F (149°C) Max
Tape Type
Adhesive Transfer
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Acrylic, 100MP
Shelf Life
24 Months
Backing, Carrier
Polycoated Kraft Liner
Storage/Refrigeration Temperature
60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)
Thickness
0.0060" (6.0 mils, 0.152mm)
Base Product Number
Thickness - Adhesive
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)