Image for 9490LE-0.75-60 is not available
9490LE-0.75-60
DigiKey Part Number
1067-9490LE-0.75-60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9490LE-0.75-60
Description
TAPE DBL SIDED CLR 3/4"X60YDS
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Double Coated, Double Sided Tape Acrylic, 300LSE; Acrylic, 300MP Adhesive Clear 0.75" (19.05mm) 3/4" X 180' (55.0m) 60 yds
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0005" (0.5 mils, 0.013mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
0.75" (19.05mm) 3/4"
Series
Length
180' (55.0m) 60 yds
Packaging
Bulk
Color
Clear
Part Status
Active
Temperature Range
200°F (93°C) Max
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Acrylic, 300LSE; Acrylic, 300MP
Shelf Life
24 Months
Backing, Carrier
Carrier - Polyester, Liner - Polycoated Kraft
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)
Thickness
0.0067" (6.7 mils, 0.170mm)
Base Product Number
Thickness - Adhesive
0.0062" (6.2 mils, 0.157mm)