467MP-0.5-4(5)
DigiKey Part Number
1067-467MP-0.5-4(5)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
467MP-0.5-4(5)
Description
TAPE ADHESIVE TRANSFER 1/2"X4"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Adhesive Transfer Tape Acrylic Adhesive 0.50" (12.70mm) 1/2" X 4.00" (101.60mm)
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0042" (4.2 mils, 0.107mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
0.50" (12.70mm) 1/2"
Packaging
Bulk
Length
4.00" (101.60mm)
Part Status
Active
Usage
General Purpose
Tape Type
Adhesive Transfer
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Acrylic
Shelf Life
24 Months
Backing, Carrier
Polycoated Kraft Liner
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)
Thickness
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Base Product Number
Thickness - Adhesive
0.0023" (2.3 mils, 0.058mm)