Image for 433CIR-3.75(100) is not available
433CIR-3.75(100)
DigiKey Part Number
1067-433CIR-3.75(100)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
433CIR-3.75(100)
Description
TAPE ALUM FOIL SILV 3 3/4" DIA
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Aluminum Foil Tape Silicone Thermosetting Adhesive Silver 3.75" (95.25mm) 3 3/4" dia X
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
3.75" (95.25mm) 3 3/4" dia
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Usage
Heat Dissipation, Reflection
Part Status
Active
Temperature Range
-65°F ~ 600°F (-54°C ~ 316°C)
Tape Type
Aluminum Foil
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Silicone Thermosetting
Shelf Life
18 Months
Backing, Carrier
Aluminum Foil
Storage/Refrigeration Temperature
60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)
Thickness
0.0036" (3.6 mils, 0.091mm)
Base Product Number
Thickness - Adhesive
0.0016" (1.6 mils, 0.041mm)