1525LSQ-12(6)
DigiKey Part Number
1067-1525LSQ-12(6)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1525LSQ-12(6)
Description
TAPE MEDICAL TRANSLUCENT 12"X12"
Customer Reference
Detailed Description
Medical Tape Pressure Sensitive Adhesive (PSA) Adhesive Translucent 12.00" (304.80mm) X 12.00" (304.80mm)
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0030" (3.0 mils, 0.076mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
12.00" (304.80mm)
Series
Length
12.00" (304.80mm)
Packaging
Bulk
Color
Translucent
Part Status
Active
Usage
Medical/Surgical
Tape Type
Medical
Shelf Life Start
Date of Shipment
Adhesive
Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Shelf Life
24 Months
Backing, Carrier
Polyethylene Film
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 81°F (10°C ~ 27°C)
Thickness
0.0043" (4.3 mils, 0.110mm)
Base Product Number
Thickness - Adhesive
0.0013" (1.3 mils, 0.033mm)