Image for 12-18-RP32 is not available
12-18-RP32
DigiKey Part Number
12-18-RP32-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12-18-RP32
Description
TAPE DBL SIDED GRAY 1/2"X18YDS
Customer Reference
Detailed Description
Double Coated, Double Sided Tape Acrylic Adhesive Gray 0.50" (12.70mm) 1/2" X 54' (16.5m) 18 yds
Category
Width
0.50" (12.70mm) 1/2"
Manufacturer
3M (TC)
Length
54' (16.5m) 18 yds
Series
Color
Gray
Packaging
Bulk
Usage
Bonding
Part Status
Obsolete
Temperature Range
200°F (93°C) Max
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Acrylic
Shelf Life
24 Months
Backing, Carrier
Acrylic Foam
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)
Thickness
0.0320" (32.0 mils, 0.813mm)